Jump to content

Photo
- - - - -

Levrek Avı ve olta takımları

• Please log in to reply
18 replies to this topic

#1 zinebird

zinebird

ÇUPRA

• ADA DOSTU
  • PipPip
  • 154 posts
  • Adı - Soyadı:M. Can Denizkurt
  • Doğum Tarihi:1970
  • Yaşadığı Şehir:istanbul
  • Kan Grubu:A RH (+)

Posted 07 July 2007 - 11:19 AM

Merhaba Arkadaşlar,

Forumda Levrek avı ile ilgili teknikler ustalıkla anlatılmış. Üzerine laf sölemek olmaz ama bende elimdeki çizimleri paylaşmak adına bu konuda bir başlık açayım dedim.

Evet hepimizin bildiği ve tanıdığı üzere levrek amatörlerin rüyası balıktır. Her amatör levrek tutmayı istemiştir yada tutmuştur. Avı ise çoğu zaman meşakkatli ve zordur. Bazı ender zamanlarda da levrekler adeta oltaya gelmek ister. Avı ise yrine zamanına ve tekniğine göre tecrübe ister av mevsimi mayıs -eylül olarak belirlenmişsede diğer zamanlarda da av verebilmektedir. Levrek tüm denizlerimizde bulunan bir türdür. Mekan olarakta sığlıklarda kırmalık sazlık sakin yerlerde avlanırlar. Avında kullanılan yemler ise çeşitlidir; bazıları ilerya aterine sardalya kraça kum kurdu sayabiliriz. En verimli av saatleri ise gün doğarken ve gün batımının hemen sonrası ile bazı zamanlarda gecedir.

Levrek avı ise Uzun olta (canlı yem-suni yem), seğirtme (canlı yem-suni yem), Bırakma ve çapari ile yapılır.

Uzun olta Takımları(ben olta kısmında kalın misinalar kullandım çizimde ama inceltmek herzaman avın verimini arttıracaktır)

Şayet hedeflediğiniz av 2kg kadarsa aşağıdaki takımı tercih edebilirsiniz her iki takımdasa iğnelerin yerine rapala yada slikon yem takılarakta kullanılabilir.

seğirtme takım, aşağıdaki örneğin dışında çıplak takımlada avı yapılır tek fark ise ağırlığı çıkarıp yerine 2 gr sarma kıstırma takılmasıdır.

Bunlarının dışında yöreye has avlanma metodlarıda vardır mesela köstekli yemli takımla da avı yapılabilir

Ustamız nasuhi kaptandan levrek

#2 MELİH GÜLAN

MELİH GÜLAN

BalıkçıAdası.Com

• Root Admin
  • 19,647 posts
  • Interests:BALIK AVCILIĞI, EVCİL HAYVANLAR, DOĞA SPORLARI , MOTOR SPORLARI ,
  • Adı - Soyadı:MELİH GÜLAN
  • Doğum Tarihi:1973
  • Yaşadığı Şehir:İZMİR

Posted 07 July 2007 - 02:41 PM

Sevgili Can yine müthiş bir konuya değinmişsin good.gif

Adanın tekne ve bot ile avlanma teknikleri bölümünün önemli bir eksikliğini gideriyorsun ve bu çok güzel bir şey , harika bir bölüm olma yolunda.

Tekneden Levrek avı kıyaya nazaran farklı ve vermiş olduğun bilgiler ve çizimler bunu çok güzel anlatmış
TEŞEKKÜRLER
ELLERİNE SAĞLIK

Aşağıdaki Resimlerin Her Birinin Bir Anlamı Vardır,Resimlere Tıklayıp İçerigini Görebilirsiniz!!!

#3 kipranos

kipranos

ORKİNOS

• ADA DOSTU
  • PipPipPipPipPip
  • 9,474 posts
  • Interests:Doğa ve doğa ile ilgili herşey ilgi alanıma giriyor.<br /><br />Kipranos nedir?<br /><br />KİPRANOS,Antalya Falezleri'nde,içinde tatlısu kaynağının da bulunduğu,antik bir plajın adıdır.
  • Adı - Soyadı:kılınç coşkun
  • Doğum Tarihi:1962
  • Yaşadığı Şehir:antalya
  • Kan Grubu:0 RH (+)

Posted 07 July 2007 - 09:19 PM

Can ilk iki takıma Sürütme Takımı da diyorlar galiba.Bu yöntemle teknede taramada,derin su da sinarit veya grida da yakalanabilir. wink.gif

Fotoğraftaki levreğin,arka taraftaki havuzlarla ilgisi var mı?Kafası kapkara da ondan sordum tongue.gif
BALIKÇI ATAR NASİP TUTAR
Avcı Alabalığı;Alabalık da Avcıyı tutar.
Kılınç Coşkun/1962/Antalya

#4 zinebird

zinebird

ÇUPRA

• ADA DOSTU
  • PipPip
  • 154 posts

Posted 07 July 2007 - 11:05 PM

:-) Levreğin havuzlarla bağlantısı yok ama bu takımlar uzun olta diye adlandırılır seğirtme yada sürtme üst su seviyesinde ve üçüncü çizime benzer takımlarla yapılan av şeklidir. Biz istanbulada böyle adlandırıyoruz en azından

#5 Emrah Erdal

Emrah Erdal

Rood Admin

• Root Admin
  • 4,356 posts
  • Interests:Balık Avı, Kara Avı, Doğa Sporları, Web Tasarımı...
  • Adı - Soyadı:Emrah Erdal
  • Doğum Tarihi:1980
  • Yaşadığı Şehir:Ankara

Posted 07 July 2007 - 11:11 PM

Can abi tekneden av konusunda olan eksikliğimizi sayenizde gidermeye başladık. Çok güzel bir yazı olmuş. Ayrıca çizimlerde oldukça iyi. Bir ara gönderilen tüm çizimleri corel draw ile yeniden çizip buraya eklerim. Paylaşım için teşekkürler. biggrin.gif
Emrah Erdal 0 RH +
18.02.1980
Ankara

Teblig 3/2

#6 zinebird

zinebird

ÇUPRA

• ADA DOSTU
  • PipPip
  • 154 posts

Posted 07 July 2007 - 11:24 PM

Rica ederim, ben bunların hepsini paint de yaptım uğraştırıcı oldu biraz corel draw gördüm biliyorum fakat kullanmasını bilmiyorum merakla çizimini bekliyorum nasıl olacak merak ettim

#7 Emrah Erdal

Emrah Erdal

Rood Admin

• Root Admin
  • 4,356 posts
  • Interests:Balık Avı, Kara Avı, Doğa Sporları, Web Tasarımı...
  • Adı - Soyadı:Emrah Erdal
  • Doğum Tarihi:1980
  • Yaşadığı Şehir:Ankara

Posted 07 July 2007 - 11:31 PM

Yarın fırsat bulursam eklerim abicim. Corel zor gibi görünsede aslında paintten çokta farklı değil. Sadece biraz ne nerede alışmak gerekiyor. Görüntüler gerçek görüntülere çok yakın oluyor, ayrıca çözünürlüğüde inanılmaz yüksek. smile.gif
Emrah Erdal 0 RH +
18.02.1980
Ankara

Teblig 3/2

#8 kipranos

kipranos

ORKİNOS

• ADA DOSTU
  • PipPipPipPipPip
  • 9,474 posts
  • Interests:Doğa ve doğa ile ilgili herşey ilgi alanıma giriyor.<br /><br />Kipranos nedir?<br /><br />KİPRANOS,Antalya Falezleri'nde,içinde tatlısu kaynağının da bulunduğu,antik bir plajın adıdır.
  • Adı - Soyadı:kılınç coşkun
  • Doğum Tarihi:1962
  • Yaşadığı Şehir:antalya

Posted 08 July 2007 - 07:48 AM

Çizimler Google Sketch-up ile üç boyutlu da yapılabilir...

Ancak;yapılan çizimin başkaları tarafından açılabilmesi için;ya aynı proğramın yüklü olması,ya da çizen tarafından,printerden çıktı alınıp,tekrar scan yapılması ve jpg olarak paint te kaydedilmesi gerekiyor.

Enazından bu da bir yöntem.
BALIKÇI ATAR NASİP TUTAR
Avcı Alabalığı;Alabalık da Avcıyı tutar.
Kılınç Coşkun/1962/Antalya

#9 muhsin

muhsin

ORKİNOS

• ADA DOSTU
  • PipPipPipPipPip
  • 3,047 posts
  • Interests:Olta /Zıpkın ve tabiki Deniz/balık.
  • Adı - Soyadı:MUHSİN ÇALIŞAL
  • Doğum Tarihi:1968
  • Yaşadığı Şehir:İZMİR

Posted 08 July 2007 - 12:54 PM

CAN teşekkürler değerli bilgiler için resimleri kopyalamamıda bir mahsur yok sanırım vindovsu yanlışlıkla kopyalarımın olduğu sürücüye kurdum bütün bilgilerim silindi şimdi hepsini yeniden kopyalıyorum teşekkürler.
1968/İZMİR
A.RH+

BORNOVA/ALTINDAĞ

#10 ayibogan sefa

ayibogan sefa

ORKİNOS

• ADA DOSTU
  • PipPipPipPipPip
  • 6,414 posts
  • Adı - Soyadı:Sefa Gücün
  • Doğum Tarihi:1958
  • Yaşadığı Şehir:ANTALYA/LARA