Jump to content

Photo
- - - - -

ŞİŞME BOT ve MEVZUAT hakkında Bilgi

• Please log in to reply
18 replies to this topic

#1 Güven Özbakır

Güven Özbakır

ISPAROZ

• OKUYUCU
  • Pip
  • 16 posts
  • Adı - Soyadı:Güven Özbakır
  • Doğum Tarihi:1965
  • Yaşadığı Şehir:İzmir
  • Kan Grubu:0 RH (+)

Posted 18 April 2007 - 04:04 PM

Arkadaşlar, Merhaba...

Ben geçen Mart 2006 da 3,20mt bir bot ve 9,9 4 zamanlı bir motor aldım.
Bu bot ile ilgili değişik yerlerde şu belge lazım gibi, tam kaynak gösterilemeyen ifadeler gördüm.

Şimdi bundan sonra buna benzer bir hareket içinde olacakları aydınlatma için, çoğunluğu Amatör Denizcilik Federasyonu Web Sitesinde bu konuda yayınlanmış soru ve cevaplarını aşağıda derlenmiş olarak forumdaşlarımızın bilgilerine sunmaktayım..

Buna göre, almış olduğum katlanabilir tabanlı bot için, Liman başkanlığına başvurup ÖTB(Özel Tekne Belgesi) almam gerekiyor. Ayrıca (1ölçü belgesi, 2 paraşütlü fişek, 2 el maytabı, 1 duman kandili, 1 can kurtarma işaretleri tablosu, ki rulo edilebilir, 1 UDÇÖT) kendi takdirinize göre seçeceğiniz boyda tekneye bağlı bir su geçirmez çanta veya naylon torba içinde taşıyabilirsiniz, çantanın çok büyük olması gerekmiyor. Radar reflektörü taşınması gereği zaten SOLAS kuralıdır. Reflektörlerin küçük tekneler için olanlarını piyasamızda bulabilirsiniz, takma motorun üstüne emme lastik tabanı ile yapışan tipleri de var. Denize can yeleksiz çıkılmaması ise yavaş da olsa bütün dünyada geçerli bir düzenleme haline gelmektedir. Özellikle küçük teknelerde çapariz verecek tek araç olarak can simidi kalmaktadır; onun da nal tipi olanlar en az yer işgal edenlerdir. Değiştirilmesi mümkün olmayan kurallar açısından UDÇÖT'ü incelemekte yarar var.

Yukarıdakine ilave olarak tekneyi kullanacak kişinin de Amatör Denizcilik Belgesi ADB olması gerekiyor.

Ayrıca Motor güçleri ve vergilendirme de MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ KANUNU'nun (No: 197 no'lu kanun) 6. Maddesi III SAYILI TARİFE de belirtilmiştir. Burada önemli husus Teknenin YAŞI ve Motorun GÜCÜ'dür.
Yani Motorun yaşının bir önemi yoktur.

Amatör Denizcilik Federasyonunun sayfalarında belirtildiği üzere ÖZEL TEKNELERİN KAYIT, BELGELENDİRME ve DONATIMINA İLİŞKİN YÖNERGE'de botlar için ayrıca bir başlık açılmadığı takdirde işimiz iş. dont-know.gif

Umarım bundan sonra Bot türü deniz aracı alacak ve almış fakat bihaber arkadaşlara aydınlatıcı bir bilgi kaynağı oluşturur.

Saygılarımla

ALINTI
TC BAŞBAKANLIK Denizcilik Müsteşarlığı
Bilgi Edinme Birimi
Gemi Denetimi
Biriminde yayınlanan bir soru ve yanıtı

Soru
3.5 metrelik bir joker botun kullanabilmesi için hangi işlemlerin yaptırılması gerektiği ve 15 HP’lik bir motor takılması halinde motorlu taşıtlar vergisine tabi olunup olmayacağı hususunda bilgi ...
Ref: http://www.denizcili...birimsonuc1.asp

Cevap

Sözkonusu botun kullanabilmesi için Bölge Müdürlüklerimiz veya bağlısı Liman Başkanlıklarımıza başvurulması gerektiği ayrıca, 15 Hp’lik motor takması halinde de “Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nun 6. maddesi”ne göre Motorlu Taşıtlar Vergisine tabi olunur.
Ref: http://www.denizcili...tures/oo2_1.doc

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aşağıda ki soru ve cevaplar http://www.adf.org.tr/cevaplariniz.htm
adresinden temin edilmiştir.

Soru
Sayın Yetkili,
20 beygir 4,20 m. boyunda Balıkesir/Erdek sahilinde kullandıgım bir Zodiac botum var. Bunu kullanmam icin herhangi bir belgeye gerek var mı? Botumu limana kaydettirmem icin motor ve botun ayrı ayrı faturaları olması sartı aranıyor mu? Eger bu sart aranıyorsa, motorun en az kac yasında olması lazım, benımkı yaklasık 15 yasında ve herhangı bır faturası yada noter kaydı yok, bu kosullarda kayıt proseduru nasıl ısler? Cevaplarsanız sevinirim.. Iyı Calısmalar Kolay Gelsin..

Cevap
Sayın Mehmet Aytekin,
Botunuzu kullanmak için 2 belgeye sahip olmanız gerekir:
1. Özel Tekne Belgesi (ÖTB) tekne adına düzenlenir. Düzenlenmesi için tekne ve motora ait faturalar veya noter satış senedi gerekir. ÖTB olmadan tekneyle denize çıkamazsınız. Olası bir denetimde yasal belgelerle sahipliğini kanıtlayamazsanız, sorun yaşayabilirsiniz. 2. Amatör Denizci Belgesi (ADB) sahibi olmanız gerekir. Bu belge nazari bir sınava girilerek alınır. Bu konuda ayrıntılı bilgiye www.adf.org.tr adresli web sitemizden ulaşabilirsiniz.
Saygılarımızla
Amatör Denizcilik Federasyonu

Soru
Sayın yetkili
8HP gücünde 2zamanlı bir kıçtan takma motor ve 3m.boyunda şişme bot almak istiyorum. Her ikiside kullanılmış olan bu malzemeleri adıma kaydettirmem gerekiyormu? İşitme engelli olmam bana dezavantaj sağlar mı?
bora tansel kaskan

Cevap
Sayın Bora Tansel Kaskan,
Botunuz ve motoru için noter satış senedi yaptırmanız gerekir. Eski sahibinde her ikisinin de faturası bulunmalıdır. Teknenizi kaydettirdikten sonra kullanmak için Amatör Denizci Belgesi (ADB) almanız gerekeceketir. Asıl sorun burada yatmaktadır, çünkü ADB alabilmek için göz ve kulak sağlığınızın yerinde olduğunun bir sağlık raporu ile kanıtlanması gerekecektir.
Saygılarımızla

Soru
Sayın Yetkili,
4,20 , 50bg 1996 model ,altı polyester bir zodiac botaldım.Bu bot için ve bunu kullanmak için ne gibi evraklar almam gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.
Not:Bu botla ilgili herhengi bir evrak yok (noter satışı,fatura vs.) ben bunu uygun fiyatlı bulduğum için aldım.Botu aldığım kişi ile notere gidip satışını yapabilirmiyim. (satan kişide de evrak yok) Teşekkürler
Turgay inan

Cevap
Sayın Turgay İnan,
Teknenizin sahiplik belgesi yoksa bir limana kaydettirip Özel Tekne Belgesi alamazsınız. Tekneyi kullanmak için ADB sahibi olmanız gerekir ama teknenizin belgesi olmayacağı için denizde olası bir denetlemede ciddi sorun yaşarsınız. Noter, sahibi belli olmayan bir teknenin satışını yapmayacaktır. Bir hukukçuya danışmanızda yarar vardır, çok zor da olsa, belki mahkemeye başvurarak "sahiplik belgesi" almanız ve teknenizi ondan sonra kaydettirmeniz mümkün olabilir. Sizin durumunuzda yüzlerce vatandaşımız var, ancak çözüm yolu da yok. Önemli olan, vatandaşlık bilinciyle hareket etmek ve belgesiz mal almamaktır. Alınan mal kaçak veya çalınmış da olabilir.
Saygılarımızla

Soru
Merhaba,
4 metre boyunda ve 15 beygir gücünde motoru olan şişme bot satın aldım. şahsıma ait ehliyet gibi her hangi bir belge bulunmamaktadır. ADB belgesi almam gereklimidir? Botu suya indirmeden önce ne gibi işlemler yapmam gerektiğiyle ilgili beni yönlendirebilirseniz çok sevinirim. ıyi çalışmalar.
Sinan KARA

Cevap
Sayın Sinan Kara,
Vergileriniz ödendiyse (ÖTV ve KDV), faturalarınızla birlikte önce Motorlu Taşıtlar Vegi Dairesi'nde vergi mükellefiyetinizi tesis ettiriniz, sonra da Liman Başkanlığı'na başvurarak teknenizi kaydettirip "Özel Tekne Belgesi" (ÖTB) alınız, bedelsizdir. Tekneyi kullanmak için Amatör Denizci Belgesi (ADB) almanız gerekir, sınavlar 16 Temmuz'da yapılacaktır. İşinizi kendiniz takip ederseniz hem daha çabuk hem de daha az masrafla sonuç alırsınız.
İyi seyirler dileriz.
Saygılarımızla

Soru
Selamlar
4 metrelik ve tamamem söndürebilen bir zodiac botum ve 25 hp motorum var. Botun belge ve donanım gereksinimleri diğer fiber teknelerle aynımıdır yoksa başka gereksinimleri varmıdır.
Furkan Dodurka

Cevap
Sayın Furkan Dodurka,
Hernekadar bu konuda tam bir açiklik yok gibi görünüyorsa da, botunuzu şişirip motorunu taktiktan sonra bir deniz aracina sahip olmaktasiniz. Bu açidan bakilinca botunuz için dilediginiz Liman Başkanligindan bir Ölçü (tonilato) Belgesi almaniz gerekir. "Bütün özel tekneler bir tonilato belgesi alacaklardır" ifadesi yürürlüğe yeni girmiş olan Özel Teknelerin Donatım Esaslarına dair Yönerge'nin amir hükmüdür
Saygılarımızla

Soru
Resmi gazetede yayınlanan yeni amatör denizci yönetmeliğini incelediğim kadarı ile şişme botlar hala servis botu olarak isimleniyor ve tam tanımlanmadığı için benim gibi şişme bot kullanan deniz tutkunlarının devlet yetkilileri ile arasındaki sorunlar devam edecek gibi görünüyor. Ben size yazana kadar sürekli gittiğim birçok liman başkanlığı ve bölge sahil güvenlik komutanlıkları ile görüştüm ve tatmin edici bilgi bulamadım. (yüzen şey küvet bile olsa ceza keseriz dışında) Katlanabilir tabanlılardan başlayarak 3.5 mt ye kadarki şişme botlar eğer bir büyük tekneye servis vermiyorsa, tek başına kullanılıyorsa diye düşünülerek neden tanımlanmamaktadır.Bu yönetmelik toplantılarına katılan insanlar hangi sebeple böyle deniz araçları olduğunu gündeme getirip bunların bir tanımlamasını yapmıyorlar bizleri devamlı korsanmış gibi bir durumda bırakıyorlar.3.5 mt demekteki gayem bot içindeki alanın sınırlı olması 3.5 -4.00 mt den sonra nispeten bot içinde alan oluştuğu için istenen bir takım techizatın konmasında sorun olmayabilir. Yeni yönetmeliğe göre istenen malzemelerin 3mt bir botta nereye konacağı konusunda bir yetkili bana bir bilgi verse çok sevineceğim. Yada şişme botlar tek başına kullanılamaz sadece büyük teknelerin servis işleri için kullanılabilir şeklinde bir yazı koysunlar herkezde ne olduğunu bilsin.Ben botumu arabama bağlı römorkla taşıyorum gittiğim yerlede bu şekilde balık tutup denizden faydalanıyoruz tabi ki kıçtan takma 2 zamanlı motor kullanıyoruz. Bu şekildeki bir kullanım amatör denizcilikte ne anlama gelmektedir ve daha fazla sahil güvenlik tarafından hırpalanmamak için ne yapmalıyız.
Haldun UYGUÇ

Cevap
Sayın Haldun UYGUÇ
Her ne kadar bu konuda tam bir açıklık yok gibi görünüyorsa da, botunuzu şişirip motorunu taktıktan ve suya indirdikten sonra bir deniz aracına sahip olmaktasınız. Bu açıdan bakılınca botunuz için dilediğiniz Liman Başkanlığından bir Ölçü (tonilato) Belgesi almanız gerekir. "Bütün özel tekneler bir tonilato belgesi alacaklardır" ifadesi yürürlüğe yeni girmiş olan Özel Teknelerin Donatım Esaslarına dair Yönerge'nin amir hükmüdür.
Kanımızca teknenizde bulunduracağınız emniyet teçhizatının tamamını (1ölçü belgesi, 2 paraşütlü fişek, 2 el maytabı, 1 duman kandili, 1 can kurtarma işaretleri tablosu, ki rulo edilebilir, 1 UDÇÖT) kendi takdirinize göre seçeceğiniz boyda tekneye bağlı bir su geçirmez çanta veya naylon torba içinde taşıyabilirsiniz, çantanın çok büyük olması gerekmiyor. Radar reflektörü taşınması gereği zaten SOLAS kuralıdır. Reflektörlerin küçük tekneler için olanlarını piyasamızda bulabilirsiniz, takma motorun üstüne emme lastik tabanı ile yapışan tipleri de var. Denize can yeleksiz çıkılmaması ise yavaş da olsa bütün dünyada geçerli bir düzenleme haline gelmektedir. Özellikle küçük teknelerde çapariz verecek tek araç olarak can simidi kalmaktadır; onun da nal tipi olanlar en az yer işgal edenlerdir. Değiştirilmesi mümkün olmayan kurallar açısından UDÇÖT'ü incelemekte yarar var. Özellikle içinde bulunduğumuz geçiş döneminde SG bot Komutanlarının amatör denizcileri hırpalamaya yönelik bir davranış içinde olacaklarını ise hiç sanmıyoruz. Komutanların yazılı kuralları dilediklerine uygulamamak gibi bir tercih hakkına sahip olmadıkları kesindir. Kesinlikle biliyorsunuzdur; kendiniz için balık tutarken dahi bir Amatör Balıkçı Belgesi'ne sahip olmanız gerekmektedir.
Saygılarımızla

Soru
2.40 quicksilver şişme Zodyak tarzı bir botum ve bu botumda kullandığım 2 bg.lik bir motorum var. Bu botumu denizde kullanmak için Amatör Denizcilik Belgesi almak gerekir mi?
M.Murat ÖZBİL

Cevap
Sayın M.Murat ÖZBİL
Denizde araç kullanabilmek için kesinlikle ADB sahibi olmanız gerekir. ADB sahibi olmaksızın deniz aracı kullanmak sadece özel teknelerin donatımına ait yönerge gereğince mümkündür. Yönergenin ilgili maddesi aşağıdaki gibidir. Yönergenin tamamını WEB sayfamızda görebilirsiniz.

Özel tekne ve yatlara ait 8 metreye kadar servis botları, sahil ve diğer deniz araçları ile bağlantı kurmak, su kayağı, dalış, balıkçılık ve su sporları yapmak amacı ile teknenin çevresindeki emniyetli göz sahası içerisinde, hiçbir yeterlilik belgesi olmaksızın kullanılabilir.
Saygılarımızla

Soru
9,9 hp motorlu bir zodiac botu kullanmak için herhangi bir belge gereklimidir?_ilginize teşekkürler

Cevap
Sayın Soner Kılıç,
Teknenizi kullanmak için ADB = Amatör Denizci Belgesi almanız gerekir.
Saygılarımızla

Soru
katlanabilir şişme bot için zorunlu teçhizatlar
selamlar
Ben kıyıya yakın mesafelerde denizde girmek ve dolaşmak amacıyla max. 6-9.9 hp motor ile 310 luk katlanabilir bir şişme bot almayı düşünüyorum. Amatör Denizcilik belgesi almam ve botu limana kayıt ettirmem gerekiyor bunları biliyorum. Ayrıca botta bulundurmam geren bazı zorunlu techizatlar var. Takip ettiğim kadarıyla gerek limana kayıt ve gerek se zorunlu teçhizatlar konusunda bir belirsizlik var, herkez ayrı bir yorum getiriyor. size sorum, en fazla 100 metre açılacağım ufak katlanabilir şişme bot için sahil güvenlik hangi zorunlu techizatları görmek istiyor, hepsini görmek istiyor mu, ve gerçekten limana kayıt belgesini görmek istiyor mu. cevaplarsanız sevinirim.
verdiğiniz hizmetler için teşekkürler.
M.Yalçın TANIK

Cevap
Sayın Yalçın Tanık,
Sahil Güvenlik Komutanlığı bir uygulayıcı kurumdur, mevzuata uygunluğu denetler. Teknenize bir ÖTB kendinize de bir ADB almalısınız. ÖTB'nin arkasında teknenizde bulunduracağınız teçhizat yazılıdır. Almayı düşündüğünüz botta bunlar ufak boy bir naylon torba içinde yer bulacak şeylerdir. WEB sitemizde yayınlanmakta olan "Özel Teknelerin Kayıt, Belgelendirme ve Donatımına İlişkin Yönerge" ekinde ÖTB örneği vardır. Bu örneği inceleyerek yanınızda taşıyacağınız teçhizatı saptayabilirsiniz. SGK bağlı birimleri gerçekten ÖTB üzerinde yazılı teçhizatın varlığını araştıracaklardır. Özen göstermenizi, bazı teçhizat için Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğü'nü incelemenizi öneririz. Örneğin teknenizin sürati 7 mili aşmayacağına göre her taraftan görünür bir lamba taşımanız yeterli olacaktır, pilli olabilir. Deniz çekicidir, 100 metre sınırını kesinlikle aşacak, çevreyi kolaçan etmek isteyeceksiniz.
Saygılarımızla
Soru
Merhabalar,
Amatör denizci belgeli bir deniz meraklısıyım. 2.70 m boyunda bir şime ve katlanabilir botum var. 6 HP lik de bir motorum.
İstanbul liman başkanlığına gittim ve bu bot için tonalito belgesi gerekiyormu diye sordum.
Aldığım cevap şöyle : Bu bot paketlenebilir ve taşınabilir olduğu için tonalito belgesine ve herhangi bir kayda gerek yoktur. Siz yanınızda botun ve motorun faturasını bulundurun. Bir de can yeleği gibi korunma malzemeleriniz zaten botunuzda ve üzerinizde olsun, Sahil Güvenlik açısından bir problem yaşamassınız denildi.
Bu şişme botlarla ilgili net bir cevapmıdır? Bu konu ile ilgili olarak bize ne gibi bilgi yardımınız olabilir.

Saygılarımla,
Engin CEYHAN

Cevap
Sayın Engin Ceyhan,
İstanbul Liman Başkanlığından aldığınız cevap gerçek düzenlemeyi pek yansıtmıyor ancak vatandaş lehine bir uygulamanın da işaretlerini taşıyor. Anlaşıldığı kadarı ile bir nevi "göz yumulması" söz konusu. Ne var ki yakın zaman sonra tonilato belgesine de gerek kalmayacağı beklenmektedir. Diğer taraftan Liman Başkanlığı'na sorunuzu yazılı yöneltip yazılı cevap almaya çalışmanızda yarar olduğuna inanıyoruz.

Saygılarımızla

Ne mutlu dalabiliyorum diyene..!

#2 Misafir_Can_*

Misafir_Can_*
  • Guest

Posted 18 April 2007 - 04:14 PM

Güzel bilgiler için teşekkürler Güven abi smile.gif
evet mağalesef tekne alma diyorlar sad.gif gerekli ekipman için diyeceğim yok ancak vergilendirme işi çok orantısız hesaplanmış. Adam 3 x 9.9 bg takarsa mtv vergisi ödemiyor ama 15 bg motora yeni modellerde bg başına 20 ytl civarı para istiyor.

#3 Misafir_berk43_*

Misafir_berk43_*
  • Guest

Posted 18 April 2007 - 04:25 PM

Üffff... Ne karışık işler bunlar yaw! Almayacağım işte bot mot... tongue.gif

#4 LABRAX

LABRAX

ORKİNOS

• ADA DOSTU
  • PipPipPipPipPip
  • 1,157 posts
  • Adı - Soyadı:C.C.K
  • Doğum Tarihi:1976
  • Yaşadığı Şehir:izmir
  • Kan Grubu:B RH (+)

Posted 18 April 2007 - 06:25 PM

güven abi çok telekkürler. bu bilgiler çok işime yarayacak.
Cihat Cömert KORKUNÇ / İZMİR / 1976 / BHR+

#5 MELİH GÜLAN

MELİH GÜLAN

BalıkçıAdası.Com

• Root Admin
  • 19,647 posts
  • Interests:BALIK AVCILIĞI, EVCİL HAYVANLAR, DOĞA SPORLARI , MOTOR SPORLARI ,
  • Adı - Soyadı:MELİH GÜLAN
  • Doğum Tarihi:1973
  • Yaşadığı Şehir:İZMİR
  • Kan Grubu:A RH (+)

Posted 18 April 2007 - 06:36 PM

GÜVEN abi bir kez daha harika bir paylaşıma imza atmışsın sana nekadar teşekkür etsek azdır.

Biz denize hasta, balıkla iç içe yaşayan insanlar olarak illaki bir gün bot veya tekne sahibi olmayı çok istiyoruz inşallahta her dostum bu zevke nail olur smile.gif

Konuya dönecek olursak benim anladığım
1--alacağımız bot yada teknenin FATURASI olması şartı kesinlikle var.
2--Aldığımız bota özel tekene belgesi almamız gerek
3--Botu yada tekneyi alınca hop üstüne binip açılamıyoruz cünkü bunun içinde muhakkak
AMATÖR DENİZCİ BELGESİ almamız gerekiyor.

Bunların yanı sıra bir şey daha göze çarpıyor bu adamlar polyester, ahşap yada şişme olarak ayrım yapmıyorlar tabi boyda farketmiyor ve hepsine TEKNE diyorlar ..

Aşağıdaki Resimlerin Her Birinin Bir Anlamı Vardır,Resimlere Tıklayıp İçerigini Görebilirsiniz!!!

#6 chondrostoma

chondrostoma

ÇUPRA

• ADA DOSTU
  • PipPip
  • 87 posts
  • Adı - Soyadı:hüseyin erden
  • Doğum Tarihi:1970
  • Yaşadığı Şehir:izmir

Posted 18 April 2007 - 07:36 PM

ALINTI(berk43 @ Apr 18 2007, 03:25 PM)  

Üffff... Ne karışık işler bunlar yaw! Almayacağım işte bot mot... tongue.gif

Yok yok , o kadar karışık değil.....Yanına bir adet Güven yada Gürol aldınmıydı herşeyin tamam oluyo smile.gif

Hüseyin Erden
İZMİR- Karaburun- sarpıncık
1970
ZIPIRKINCI

#7 Misafir_berk43_*

Misafir_berk43_*
  • Guest

Posted 18 April 2007 - 07:41 PM

ALINTI(chondrostoma @ Apr 18 2007, 08:36 PM)  

Yok yok , o kadar karışık değil.....Yanına bir adet Güven yada Gürol aldınmıydı herşeyin tamam oluyo smile.gif

He he he... Bu öğüdünü unutmayacağım! smile.gif

#8 muhsin

muhsin

ORKİNOS

• ADA DOSTU
  • PipPipPipPipPip
  • 3,047 posts
  • Interests:Olta /Zıpkın ve tabiki Deniz/balık.
  • Adı - Soyadı:MUHSİN ÇALIŞAL
  • Doğum Tarihi:1968

Posted 18 April 2007 - 09:54 PM

GÜVEN ABİ teşekkürler çok önemli ve çok gerekli bir konu benimde bir sorum olacak tabiki sana değil onlara bilgiler için çok teşekkürler.
1968/İZMİR
A.RH+

BORNOVA/ALTINDAĞ

#9 muhsin

muhsin

ORKİNOS

• ADA DOSTU
  • PipPipPipPipPip
  • 3,047 posts
  • Interests:Olta /Zıpkın ve tabiki Deniz/balık.
  • Adı - Soyadı:MUHSİN ÇALIŞAL
  • Doğum Tarihi:1968

Posted 18 April 2007 - 09:56 PM

ALINTI(chondrostoma @ Apr 18 2007, 06:36 PM)  

HÜSEYİN sana aynen katılıyorum birini al rahat et.

1968/İZMİR
A.RH+

BORNOVA/ALTINDAĞ

#10 MABER

MABER

ÇUPRA

• ADA DOSTU
  • PipPip
  • 219 posts
  • Interests:serbest dalış ve olta balıçılığı.......
  • Adı - Soyadı:AYTEKİN
  • Doğum Tarihi:1978
  • Yaşadığı Şehir:antalya

Posted 19 April 2007 - 06:34 AM

bilgiler için teşekkürler,ne zamandır bu işleri takip ediyorum,adb belgesi için sınava girmem gerekiyor,adb yi alıncada diğer belgeleri almak daha kolay tekne yada botun ve motorunun faturası olması yeterli bu belgeleri çıkarmak için,
aytekin
antalya
1978

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users